Bluetooth ve Wi-Fi kardeşliği geliyor

Günümüzde pek çok akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan ve birbirlerinden bağımsız çalışan bu iki teknoloji, alternatif MAC/PHY adı verilen yeni tanımlamayla ortaklaşa çalışmaya başlayacaklar.

İSTANBUL – Wi-Fi üzeri Bluetooth adı verilen yeni oluşumda, 2 teknolojiye de sahip olan cihazlar birbirlerini Bluetooth üzerinden bulup eşleştikten sonra Bluetooth üzerinden görüntü vs. gibi veriler aktarılabilecek. Böylece, iletim esnasında Bluetooth’dan dahili Wi-Fi bağlantısına yönlendirme gerçekleşerek Bluetooth ile ulaşılaması mümkün olmayan Wi-Fi hızlarında (54Mbps gibi) gönderim yapılabilecek.

Nisan ayında resmi olarak duyurulacak olan bu gelişmenin, halihazırda piyasada bulunan 2 teknolojiye sahip görece yeni cihazlarda da yapılacak yazılım güncellemesi ile kullanılabilecek olması ise bu gelişmenin en önemli noktalarından biri.

Bluegiga Bluetooth Türkiye Distribütörü Desnet Yazılım’ın AR-GE Müdürü Gürbüz Ekinci, WiFi-Bluetooth modüllerinin Mayıs ayından itibaren yeni AR-GE’lerde kullanılmak üzere Türkiye’ye gelmeye başlayacağını belirtirken, Bluetooth&WiFi melez projesinin geliştirildiği Bluetooth SIG’de bulunan tek Türk şirketi olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve şöyle devam etti.