Küçük Büyüğü Yer mi?

DESNET YAZILIM, bugünlerde hummalı bir şekilde Burgaz AŞ.?nin sahada bulunan bin 500 aracında arac takip sistemi kurmakla uğraşıyor. Okmeydanı Perpa?da küçük bir dükkanda faaliyet göster şirket için bu iş, Güneşli?de 5 katlı büyük bir iş merkezinin tamamını kiralayacak kadar cesaret verici olmuş. Burgaz AŞ.?nin araçlarına kurdukları mobil takip sistemi ile hem faturalar anında kesilebiliyor hemde firma merkezden bütün araçlar ve araçlarda yapılan satışlar anlık takip edilebiliyor.

Desnet, Türkiye?de yüzde yüz yerli ilk yazıcı üretimini yapan şirket. Ancak ürettiği yazıcılar bildiğimiz ofis yazıcılarından değil. Araçlara monte edilerek araçta satış yapan firmaların anında fatura kesmelerini sağlayan mobil yazıcılar üretiyorlar. Şirketin kurucuse Gürbüz Ekinci, içi elektronik devreler ve alet takımlarıyla dolu mütevazi bir odada Printooth marka yazıcılarını geliştirmeye devam ediyor. 25 yaşındaki oğlu Ömer Ekinci ise babasının geliştirdiği yazıcıları pazarlamak için koşturuyor.

Desnet, 2008 yılını 1,5 milyon dolar ciroyla kapatıyor. Burgaz AŞ.?den aldıkları iş sayesinde 2009? u 3 milyon dolara yakın bir ciroyla bitirmeyi planlıyorlar. Kriz döneminde yüzde 100? lük büyüme anlamına gelen bu ciro artışı, en büyük rakiplerinin zor günler yaşadığı  günlerde Ekinci ailesini bir hayli motive etmişe benziyor.

Ömer Ekinci küçük olmalarının avantajlarını kullarak çok esnek ve hızlı çözümler ürettiklerini övünerek söylüyor. Ekinci büyüklüğü 250 milyon doları bulan Otomatik Tanıma / Veri Toplama (OT/VT) sektörürün küçük ve hızlı balığı olmaya devam edecekleri konusundada kendisine bir hayli güveniyor.