Desnet Bilişim > Sürü Takip Otomasyonu

Sürü Takip Otomasyonu

Tarım ve hayvancılığın yüzyıllardan beri çok önemli olduğu, son 10 yılda ise kaybetmeye başladığı önemini geri kazandığı ülkemizde, özellikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ve Avrupa Birliği Hibe ve Desteklerinin destekleriyle çok daha fazla yatırımın yapıldığı aşikar.

Eskiden bilmeden yapılan tarım ve hayvancılık artık profesyonelleşiyor, daha büyük bütçelerle, daha ciddi sermayelerle, devlet teşvikleriyle daha önemli bir hale geliyor.

Desco Sürü Takip Otomasyonu, mevcut sürü takip yazılımlarından, sürü takip sistemlerinden farklı olarak işin içine iki önemli unsuru katıyor. Biri teknolojinin geldiği son nokta olan RFID teknolojisi , diğeri ise işleri mobil hale getirerek sistemi bilgisayar başında değil, el terminali ile anında, hayvanın yanı başında yapılmasını sağlayan el terminali sistemi.

El terminali neden önemli?

Sürü takip yazılımı için görüştüğümüz müşterilerimizden gelen bir yorum Desco Sürü Takip Otomasyonuna büyük katkı sağladı. Müşterimiz şöyle diyordu : “Sürü takip yazılımımız var ama ziraat mühendisinin odasındaki bilgisayarda. Ziraat mühendisimiz hayvanların başında yaptığı ölçümlemeyi  bir kat yukarıya, odasına çıkıp bilgisayarına girmek zorunda. Bu sürede de çok ciddi bilgi kaybı oluyor çünkü hangi hayvanla ilgili işlem yaptığı karışabiliyor.

Bir hayvanın en ufak bir verisinin başka bir hayvanın bilgileri arasına girilmesi demek, iki hayvanınızla ilgili de artık yanlış bilgiye sahip olduğunuz anlamına gelir. Aşıları, süt miktarları, aldığı besinler, aldığı vitaminler, hayvanın geçirdiği hastalıklar. Tüm bu bilgiler, her bir hayvanınız için altın değerindedir.

RFID teknolojisi neden önemli?

RFID teknolojisi kısaca Radio Frequency Identification kelimelerinin kısaltmasıdır. Yani RFID; Radyo frekansıyla haberleşebilen ve içerisinde bilgileri depolayabilen çip teknolojisi olarak tanımlanabilir.

Çipin kullandığı frekansa, belleğe, haberleşmede kullanılan bir protokole ve ürünün şekline şemalinegöre çok farklı RFID kullanım tipleri vardır. Bir RFID modülü kart şeklinde olabileceği gibi, küpe, disk, deri altına tüp veya herhangi bir farklı şekilde de olabilir. Disk şeklinde olanlarına TAG adı verilmektedir. Bilgi alışverişi sırasında sadece radyo frekansı teknolojisi kullanıldığı için temassız kontrol sistemi olarak da adlandırılabilmektedir. Bugün bilgi depolayabilen tanımlama için mobil teknolojilerin ulaştığı son noktadır.

Hayvanlarınızdan beklediğiniz en önemli verim olan süt verimlerini yükseltmeniz çok önemli. Bunun için birçok yöntem var, doğru yöntemlerin yanında uzun vadede zararlı ya da maliyeti yüksek yöntemler de var. Siz çiftliğinize çok önem veriyorsunuz, peki çalışanlarınız aynı özeni gösteriyor mu? Çiftliğinizi yeterince kontrol edebiliyor musunuz? Sizin hassasiyetinizi tüm ekibiniz gösteriyor mu? Eğer bundan emin değilseniz, ki hiçbir zaman %100 emin olmak mümkün değildir, o zaman size desco Sürü Yönetim Otomasyonu gerekiyor. Her şeyi otomatize ederseniz, sistematik hale getirir, insan odaklı olmaktan çıkarırsanız, işler kendiliğinden çözülmeye başlayacaktır.

desco’da neler var?

Tüm hayvanlarınızı kimliklendirmeyi sağlar, RFID çipleri ya da barkod teknolojisi ile elektonik tanımlama etiketleri kullanarak desco tüm hayvanlarınızı takip eder.

Her bir hayvanınızın günlük süt bilgilerini ayrı ayrı görmenizi sağlar. Böylece dönem dönem meydana gelen ani süt düşüşlerinde bir problem olduğunu hemen anlarsınız, sorunu tespit yoluna gidebilir, müdahale edebilirsiniz. Problemin çalışanlarınızda, çobanınızda ya da sağıcınızda olması gibi durumları da böylece anında ayıklayabilirsiniz. Sağım bitmeden çıkarılmış olan hayvan ya da daha başka bir hastalığın söz konusu olduğu durumlar böylece tespit edilebilir. Öncelik sorunu yakalayabilmektedir, bu da sürekli olarak süt miktarını takip etmekle sağlanabilir.

Veteriner hekiminizin tavsiyesiyle farklı farklı ilaçlar kullanıyorsunuz. Ancak ilaçların birtakım yan etkileri nedeniyle sağım sırasında zaman zaman sütün ayrılması gerekmektedir. Ne zaman ve kaç gün süreyle sütün ayrılacağını desco Sürü Yönetim Otomasyonu gösterir ve bu bilgiyle çobanı otomatik olarak istenen tarihe kadar sütü ayırması gerektiğini bildirerek hataya meydan vermez.

Tüm bu işlemleri yapacağınız yazılımın çok gelişmiş ve tüm istediğiniz bilgileri doğru şekilde gösterebilecek ve güncelleyebilecek şekilde olması gerekmektedir. Ama aynı zamanda Anadolu çiftçisinin ve çiftlik çalışanlarının çok rahatlıkla kullanabileceği kadar da basit ve kolay bir arayüzle geliştirilmiş, en yeni teknolojilerle tasarlanmış olması gerekmektedir.

Sürünüzün düzenli büyümesini yakalayabilmeniz için hayvanlarınızın kızgınlığını tam zamanında yakalamanız gerekmektedir. Bunun için hareketlilik takibi modülü de desco Sürü Yönetim Sisteminin içinde bulunmakta.

Çiftliklerinizin en büyük maliyeti olan yem harcamalarını da optimize etmek, maliyetlerinizi düşürerek hayvanlarınızın yemden elde ettiği verimliliği yükseltmek için desco modülleri hazır. Her hayvanızın verimine göre, verdiği süte göre en doğru miktarda yemlemesini temin etmekte zorlanıyorsanız otomatik yemleme sistemi kullanmakta büyük fayda olacaktır. Maliyetini sadece 12 ayda çıkaran sistemler ile artık yemleme desco ile artık sorun olmayacaktır. Yem tüketimini her bir hayvan için ayrı ayrı inceleyebileceğiniz arayüzler desco’da

Eğer çiftliğiniz sizin için önemliyse, eğer verimliliği arttırmak istiyorsanız, eğer çabalarınızın sonuçlarını alamadığınızı düşünüyor ve almak istiyorsanız, Desnet’in 15 yıllık otomasyon çözümleri tecrübesiyle hemen tanışın ve Desco Sürü Takip Otomasyonu ile sisteminizi desco uzmanları 15 günde otomasyon teknolojisine geçirelim.

Referanslarımız