fbpx

Doğru El Terminali Nasıl Seçilir?

Intermec CN51 El Terminali

Doğru El Terminali Nasıl Seçilir?

Doğru El Terminali seçimi bir işletmenin 5 ila 10 yıllık bir yatırımını etkiler. Ciddi maliyetleri doğru ya da yanlış kullanmış olma sonucunu doğuracak bir karardır.

En Doğru El Terminalini Seçmeniz Bizi Neden İlgilendiriyor?

Desnet’te 20 yılı aşkın süredir Türkiye’nin en büyüklerinden tutun, tek el terminali kullanan KOBİ’lere kadar çok çeşitli müşterilerle çalıştık. Onların doğru el terminali seçimi yapmalarını sağladık. En önemli farkımız her zaman şu oldu. Bizi arayan müşterilerimiz genellikle aradıklarında “Şu model el terminali ne kadar?” diye sorardı. Biz ise “Bir dakika, siz öncelikle ihtiyacı bize anlatın, modele sonra birlikte karar verelim” cevabını verdik. Çünkü el terminali uzmanı olan, işi el terminali olan bizdik. Bu deneyimimizi müşterimize aktarmazsak bu bilgi ve birikimin hakkını vermiş sayılamazdık. Çoğunlukla da müşterilerimizden bu yaklaşımımız takdir gördü. “İlk defa bu soru bize soruldu” diyen çok oldu. Çünkü müşterinin istediği modele fiyat vermek herkesin yapabileceği bir iş. Hatta yapay zeka ile bile çözülebilir bu konu, insana bile ihtiyaç yok. Modelin adını algılayacak ve fiyatı verecek, bu kadar basit. Ama bizim işimiz özünde bu kadar basit değil. İşimizi biliyoruz, seviyoruz. O yüzden yapay zekanın yaptığından çok daha fazlasını vaat ediyoruz!

En iyi el terminali hangisidir?

Böyle bir soruyu sormak konuya yanlış başlamak demektir. En iyi el terminali diye bir şey olmaz. Aynı sektörde, aynı ciroyu yaptığınız, hatta kapı komşunuz olan bir rakibinizle bile ihtiyacınız farklı olabilir. Çünkü ihtiyacı belirleyen şey iş akışlarınız ve iş yapış biçimlerinizdir. Birkaç ipucu ile doğru cihazı seçme önerilerimizi aşağıda görebilirsiniz.
 1. Önce işletim sistemini seçin. 

  Windows olmak zorunda mı? Zorunda ise Windows CE mi Windows Mobile mı olmalı? Ya da tersten soralım, Android olmak zorunda mı? Zorunda ise minimum hangi android versiyonunu desteklemeli? Eğer hiçbir işletim sistemi fark etmez ise birinci öncelik artık Android. Çünkü üreticiler artık %90 oranında android el terminali üretiyor. Bu makas git gide daralacak ve artık Windows işletim sistemli el terminallerini bulmak da, destek almak da, yedek parça temini de zorlaşacak. Blogumuzdaki “Android El Terminalleri pazarı nasıl doğdu, nasıl büyüdü?” yazımızda Android El Terminalleri pazarının doğumunu ve hızlı gelişimini anlatıp tüm Android El Terminalleri modellerimizi de bu sayfada sergiledik. İnceleyebilirsiniz.
 2. Cihazın tuş takımını seçin.Mesela klavyeyle çok işiniz olmayacaksa nümerik klavye, olacaksa alfanumerik klavye düşünebilirsiniz. Ekranın çok hasar görmeyeceğine inanıyorsanız -biliyorsunuz el terminali ekran değişimi pahalı bir onarım kalemidir- klavyesiz tüm ekran da seçebilirsiniz.
 3. Kabzalı El Terminali mi Kabzasız El Terminali mi?

  Kabza (cihazı tabanca gibi tutmanızı sağlayan, tetik çeker gibi barkod okuttuğunuz ve el terminalini elinizin üzerine yatar şekilde pozisyonlayan aparat) olmalı mı? Olmamalı mı? Eğer çok yüksek raflarda, 3 metreden yüksekte barkod okumanız gerekmeyecekse ihtiyacınız yok.
 4. Barkod Okuyucu olmalı mı? Olmalıysa 1D mi 2D mi?

  İşiniz barkod ile mi? Şu anda değilse bile ileride barkod okumanız gerekebilir mi? Evet ise barkod okuyuculu ürün alın. Çünkü barkod okuyucusuz ürünü ileride barkod okutmanız gerekirse kullanamazsınız. Ama barkod okuyuculu ürün her dönem işinize yarar. Peki 1D Barkod mu 2D Barkod mu? Bu da önemli bir soru. Eğer ileride 2D barkoda geçme ihtimaliniz varsa baştan 2D alın, yok hiçbir zaman gerekmeyeceğinden eminseniz 1D alın.
 5. Sıfır El Terminali mi? İkinci El El Terminali mi? Kiralama mı?

  Desnet’in son yıllarda geliştirdiği ve el terminali sektörüne armağan ettiği İkinci El El Terminali Satışı hizmeti ile artık iki seçeneğiniz var, sıfır da alabilirsiniz, ikinci el de alabilirsiniz. Hatta el terminali kiralama da yapabilirsiniz. Yani artık satın almak zorunda değilsiniz, satın alsanız bile kutuya para vermek zorunda değilsiniz. Eskiden bir el terminali üreticisi üç yılda bir model çıkarıyordu. Şimdi ise bir yılda üç model çıkarıyorlar. Teknoloji bu kadar hızla ilerlerken birkaç ay sonra demode olacak bir ürüne hele de bu döviz kurlarıyla tonlarca para ödemek zorunda değilsiniz.
 

Hala mı karar veremediniz?

Bu maddeler işinizi kolaylaştırabilir. Ama daha da kolayı var. 444 70 15‘i hemen arayın, ürün danışmanımız size gereken tüm bilgiyi telefonda sunsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.