fbpx

“Geleceği” doğru okuduk, El Terminali işinde son 2 yılda %400 büyüdük

Zebra ZT411 Endüstriyel Barkod Yazıcı, El Terminali, Barkod Okuyucu

El Terminali ve Barkod sektöründe 25 yıldır faaliyet gösteren bir  Türk teknoloji şirketi olarak Desnet’te 2015’de uygulamaya koyduğumuz stratejik iş modeli inovasyonu neticesinde COVID-19 pandemisine rağmen geçtiğimiz 2 yılı %400’lük bir büyüme ile kapattık. Ben, Desnet Teknoloji yönetici ortağı Ömer Ekinci olarak kendi adıma bu planı “İş Modelinde İnovasyon” şeklinde isimlendiriyor ve şöyle tanımlıyorum.

Zebra ZT411 Endüstriyel Barkod Yazıcı, El Terminali, Barkod Okuyucu
Zebra ZT411 Endüstriyel Barkod Yazıcı, El Terminali, Barkod Okuyucu

El Terminalleri, Barkod Yazıcılar, Barkod Okuyucular, Endüstriyel Tabletler, RFID Ürünleri ve POS Donanımları kategorilerinde başta depo ve lojistik, eticaret, üretim, saha satış, kargo, mağazacılık ve perakende olmak üzere birçok alanda hizmet veriyoruz. Birçok şirketin içinde bulunduğu gibi düşük kârlılık, ithalata bağımlılık, banka kredilerine ihtiyaç gibi birtakım hastalıklarımız vardı. 2015 yılında bütün bunları düşünmek beni kendimi ve yaptığım işi sorgulamaya itti. ‘Bu işi niçin yapıyordum, neden kârlılıktan memnun değilim, bankalara neden ihtiyaç duyuyordum, bunun başka bir yolu yok muydu’ gibi sorular sormaya başladım.

Sonrasında fark ettiğim şey şu oldu, yaptığım işi yanlış bir iş değildi ama işi yapma biçimim yanlıştı. İşi yanlış kurgulamıştım. Tümüyle ithal olan bir kategoride yurtdışına ve dövize bağımlıydı şirketim. Kârsız bir iş yapıyordum ve fiyat rekabeti çok bunaltıcı ve yüksekti.

El Terminali işinde bir ilk, iş modelinde inovasyon

İş modelimizi baştan kurguladık, ikinci el ve yenilenmiş El Terminali kategorilerini oluşturduk. Önceleri hiç rağbet görmedi ama vazgeçmedik. İkinci el cihazları alabilmek için İkinci El alım ve Eskiyi Getir Yeniyi Götür ürünlerini geliştirdik. Oradan gelen ürünlerin bakımlarını, servislerini yapıp yeni pil ve yeni ekran takarak ortaya Yenilenmiş Ürün kategorisini çıkardık. Tüm bunları Barkod Okuyucular ve barkod yazıcılar için de yaptık.

El Terminali ve Barkod Donanımlarında Kiralama Dönemi

Ayrıca bir sorun da, firmaların bazı yoğun (yılbaşı, kampanya dönemleri, fuar dönemleri gibi) dönemlerde kısa süreli ani ihtiyaçları oluyordu. Buna karşılık da kısa ve uzun dönem kiralama ürünümüzü geliştirdik. Böylece birçok işletme bir haftalığına ihtiyaç duyduğu bir ürünü satın alıp, kullandıktan sonra rafa kaldırmaktan kurtuldu. El Terminali ile birlikte barkod yazıcı ve barkod okuyucu ürünlerini de kiralama filomuza kattık.,

İkinci El alım ve satış, kiralama ve eskiyi getir yeniyi götür gibi ürünlerimizle iç piyasada atıl kalmış milyonlarca liralık bir envanteri işler hale getirdik. Ayrıca yurtdışına gidecek olan milyonlarca doları da ülkemizin cebinde tutmuş olduk. Haftada 1 Milyon Türk Lirasının  milli servetimizden uçup gitmesini önledik. Yılda yaklaşık 50 milyon TL. Ve yine yeni üretimi azaltıcı çözümlerimizle daha fazla üretim, daha fazla dünya kaynağının kullanımı, doğaya daha fazla zarar vermek gibi birçok unsuru azaltıcı etki oluşturduk.

Bu çözümler bizi hem kârlı, hem katma değerli hem de dışa daha az bağımlı hale getirdi. 2018 Döviz sıçramasından en az etkilenen, hatta kazançlı çıkan biz olduk çünkü dövizin ani yükselişi sonrası birçok firma sıfır ürün almak yerine ikinci el ve yenilenmiş ürüne yöneldi.  Hem El Terminali, hem Barkod Okuyucu, hem de Barkod Yazıcı ürününde bu yönelim önemli bir orana ulaştı.

El Terminali işinde en güçlü stok

O krizde kazandığımız tüm parayı yeni ürün alımına yatırdık ve çok ciddi bir stok miktarına ulaştık. O stok da bizi, o dönemde hiç aklımıza gelmeyecek olan ve tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisinde neredeyse hiçbir teknoloji ürünü tedarik edilemezken çok güçlü hale getirdi.  El Terminali , Barkod Okuyucu ve Barkod Yazıcı ürünleri de bu durumdan payını aldı.

İş modelimizdeki inovasyonun son aşaması ise ilk günden beri hep en yüksek müşteri memnuniyeti standardını korumamız ve geliştirmemiz oldu. Örneğin bir teknoloji ürününün arızası durumunda teknik serviste kaldığı süre bir hafta ile on gün arası değişirken biz bunu Desnet’te 1 güne indirdik. Hatta kargo yerine elden getirilen ürünlerde ise bir saat içinde onarıp tekrar işinin başına dönme olanağı sunduk.

El Terminali Servis ve Desteğinde Mükemmele Yolculuk

Ayrıca her gece saat 00.00’a kadar whatsapp ve telefon üzerinden bizzat teknik servis uzmanlarımız tüm müşterilerimize, hatta rakiplerimizin müşterilerine destek verdi. Zira sektörümüzün müşterisiyse, biz de sektörümüzün en köklü kuruluşlarındansak o müşterileri de kendi müşterimiz gibi gördük ve sektörümüzü doğru temsil etmeye çalıştık. İşte bütün bunlar da bize CIO Review dergisi tarafından Avrupa’nın en iyi 10 Saha Servis şirketinden biri olan tek Türk şirketi olma gururunu yaşattı. 

Ve final…

Bütün bu sürecin başında banka kredilerinden tamamen kurtulup çok daha özgür ve bağımsız bir firmaya dönüşmemizin ve güçlü öz sermayenin büyük önemi var. Zira ülkemizde birçok şirket maalesef zayıf özsermaye ile doğuyor ve banka kredisiyle yaşamını sürdürüyor. Bu diyalize bağlı olmak gibi bir şey. Böyle olunca da her türlü krizin ilk hedefi ve ilk devirdiği bu işletmeler oluyor. Bu nedenle de yaşadığımız bu süreci birçok işletmeyle, girişimciyle ve iş insanıyla paylaşıyoruz.

Desnet olarak aynı zamanda dünyanın en büyük barkod teknolojileri üreticisi olan ZEBRA TECHNOLOGIES’in Türkiye’deki Premium Business Partner’ı durumundayız. Zebra’nın dünyaca ünlü El terminali, barkod okuyucu ve barkod yazıcı modellerinin tümünü tüm Türkiye’ye sağlıyoruz.

Zebra Premier Business Partner - Zebra İş Ortağı Desnet, El Terminali, Barkod Okuyucu, Barkod Yazıcı
Zebra Premier Business Partner – Zebra İş Ortağı Desnet, El Terminali, Barkod Okuyucu, Barkod Yazıcı