fbpx

Smart Future Expo 2018’de Teknolojik Dönüşüm ve Dijital Girişimcilik Oturumundaydık.

Smart Future Expo 2018 - Akıllı Gelecek

Smart Future Expo 2018’de Teknolojik Dönüşüm ve Dijital Girişimcilik Oturumundaydık.

14 – 15 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen SMART FUTURE EXPO: AKILLI TEKNOLOJİLER ZİRVE VE SERGİSİ Türkiye için geleceğe açılan ve oradan ilham alınan önemli bir pencere olma göreviyle gerçekleşti.
Smart Future Expo 2018 - Akıllı Gelecek
Smart Future Expo 2018 – Akıllı Gelecek
10 binden fazla profesyonelin ve girişimcinin ziyaret ettiği, fuar, zirve, proje vadisi ve TRT AR-GE PROJE PAZARI PROJEBAHARI 7 etkinliklerini de barındıran bu iki gün kapsamında adeta akıllı bir geleceğe dönük bir ufuk turu gerçekleşti. Smart Future Expo 2018 kapsamında gerçekleşen zirvenin önemli bir başlığı da Teknolojik Dönüşüm ve Dijital Girişimcilik oturumuydu. Smart Future Expo 2018’in bu oturumunun başkanlığını Desnet CEO’su Ömer Ekinci ve Gain Global Başkanı İsmail Haznedar birlikte üstlendiler. Oturumun katılımcıları Fongogo A.Ş Kurucusu Ali Çebi, Engin Group Consorcium Y.K Üyesi Sn. Hande Enes, Proline Ventures Direktörü Sayın H. Metin Akgün, Tarvenn CEO’su Sn. Mustafa Kopuk melek yatırımcılığın, risk sermayesinin, kitlesel fonlamanın inceliklerinden önemli detaylar verdiler.

Ali Çebi’nin konuşmasından satır başları

Fongogo A.Ş. Kurucusu Ali Çebi, Fongogo platformu üzerinde gerçekleşen başarılı işlerden bahsederken şu ana kadar sistem üzerinden fonlanan işlere bakılarak çok iş yapıldığının söylenebileceğini söyledi. Buna karşılık aslında bunun dünyadaki ölçeklere göre henüz yolun başı olduğunu belirtti.

H. Metin Akgün’ün konuşmasından satır başları

Proline Ventures Direktörü H. Metin Akgün ise tematik, odaklı bir yatırım anlayışlarının olduğunudan bahsetti. Proline’ın geçmişten gelen deneyimiyle akıllı şehirler üzerine faaliyetler gösteren start-up şirketlere yatırım yaptıklarını anlattı. Bu anlamda sektör bazlı, odaklı yatırımcılık konusunda, uzmanlaşılarak yapılacak bir yatırım anlayışının bir örneği Smart Future Expo katılımcılarına sunulmuş oldu.

Mustafa Kopuk’un konuşmasından satır başları

Smart Future Expo 2018 konuşmacılarından Tarvenn CEO’su Mustafa Kopuk, yaptıkları yatırımlarda girişimcilere sermayenin yanı sıra çok daha önemli bir şeyi karşıladıklarını söyledi. İhtiyaç duyabilecekleri alanlarda, konularda uzun saatler süren danışmanlıklar verdiklerini anlatarak “Smart Money” kavramında çığır açan bir konuşma yaptı.

Hande Enes’in konuşmasından satır başları

Oturumun ilginç anlarından biri, Smart Future Expo 2018 konuşmacılarından Hande Enes’in yaptığı yatırımlarla ilgili yorum yapması istendiğinde “Girişimcisinin olmadığı ortamda o yatırımımdan bahsetmeyi doğru bulmuyorum” dediği andı. Hande Enes’in Melek Yatırımcılığın etik yönüne yönelik yaptığı bu vurgu izleyenlerden alkış aldı. Ayrıca Hande Enes, Melek yatırımcı kavramındaki “Melek” kelimesini manevi bir kavram olmasından dolayı “Melek yatırımcılık” kavramını tam karşılamadığını düşündüğünü belirtti. Hande Enes’in konuşmasında bir önemli detay da şöyleydi. Hande Enes yatırımcıların her zaman çok güçlü hukuki desteğe sahip olmasının girişimciyi rekabette zayıf bırakmasına dem vurdu ve buna yönelik çözümünü şöyle anlattı. “Ben yatırımlarımın sözleşmelerinde iyi avukatlarla çalışırım. Girişimcinin de eşit durumda olabilmesi için onlara iyi hukuki desteği alabilecek maddi imkanları da sağlarım. Ki bana karşı zayıf durumda kalmasınlar”. Gain Global ve Girişim Hareketi kurucusu İsmail Haznedar da Girişim Hareketi kapsamında genç girişimcilere ve adaylarına sağladıkları kazanımlardan bahsetti. Desnet Teknoloji CEO’su Ömer Ekinci de Desnet’te El Terminalleri alanında imza attığımız yenilikleri, ikinci el, eskiyi getir yeniyi götür, el terminali kiralama gibi modellerle sektörümüzde nasıl bir fark yarattığımızı anlattı. Ayrıca girişimcilerin, başarılı bir girişime imza attıktan sonra girişimcilik özelliklerini artık şirketlerine giydirmeleri gerektiğinden bahsetti. Böylece girişimci şirket konseptinin doğarak girişimleri artık şirketin yapabileceği bir modeli de tanıttı. Melek yatırımcılık konusunda çok değerli, çok dolu bir içeriğe sahip panel soru-cevap bölümüyle tamamlandı. Biz de Desnet olarak organizasyonda bu paneli hazırlayan Trend Meetings İçerik Tasarımı ve Ajans Hizmetleri Merkezi adına Talar Süslü’ye de teşekkür ediyoruz.
Smart Future Expo 2018 - Akıllı Gelecek
Smart Future Expo 2018 – Akıllı Gelecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.